سامانه مدرسه هوشمند پویان

 پنل ورود کاربران

 
 
 
 

لزوم یادگیری رایانه برای کودکان

بسیاری از محققان معتقدند در آینده‌ی نزدیک تمامی فعالیت‌ها به وسیله‌ی رایانه انجام خواهد شد و برای فرصت‌های شغلی حتما مهارت و تخصص در علم رایانه الزامی خواهد بود. همین موضوع باعث شده است مدارس دنیا به سیستم‌های هوشمند مجهز شوند. البته در ایران هنوز تمامی مدارس به این سیستم‌ها مجهز نشده‌اند؛ اما در دبستان امید پارس علاوه بر تجهیز کلاس‌ها به رایانه، علم رایانه نیز آموزش داده می‌شود. دانش‌آموزان در پایه‌های مختلف کار با رایانه و برنامه‌های کاربردی آن را یاد می‌گیرند و محیط وب را به خوبی می‌شناسند. آشنایی با این علم در تحقیق ها به آن‌ها کمک می‌کند. از آنجایی‌که کار با رایانه برای کودکان و نوجوانان جذاب است، آموزش از طریق این ابزار کیفیت آموزش و یادگیری را بالا می‌برد. این آموزش در همه‌ی پایه‌های تحصیلی و قدم به قدم توسط دبیران متخصص و کارآزموده‌ انجام می‌گیرد.

 

 امروزه کاربرد رایانه در آموزش یکی از مزیت‌ها و نقاط قوت مدارس می باشد که با فرصت یادگیری موثر و اثرات مثبت و سازنده همراه است.

 
  
: بهره‌ گیری از رایانه در مدارس ضمن آنکه زمینه را برای آشنایی با تکنولوژی مهیا می سازد، منجر به کسب مهارت‌ کار با رایانه نیز می شود.

فرایند یادگیری دانش آموزان تحت تاثیر متغیرهای بسیاری می باشد، روش تدریس، محتوای آموزشی، ابزارهای کمکی، محیط و فضای آموزشی از جمله متغیرهایی هستند که در فرایند تدریس دوره ابتدایی باید مورد توجه قرار بگیرند. در تحقیقات بسیاری روند تاثیرگذاری دو عنصر رایانه و نرم‌افزارهای آموزشی بر فرایند تدریس و آموزش دوره ابتدایی مورد بررسی قرار گرفته و نتایج بدست آمده از نظر کارایی و اثربخشی سنجیده شده‌اند.

از جمله مزایای استفاده از تکنولوژی و رایانه در آموزش ابتدایی می توان موارد زیر را نام برد :

افزايش سرعت انتقال يادگيري و پردازش سریع اطلاعات

کارآمد شدن فرایند یادگیری و افزایش بازدهی دانش آموزان

افزايش دقت و شفافیت يادگيري

تجربه روش های متفاوت یادگیری توسط دانش آموزان

قابلیت اجرای روش های نوین و کارآمد تدریس

دسترسی سریع و آسان به اطلاعات و محتواهای درسی

کاهش برخی از هزینه ها و صرفه جویی در زمان

سهولت در برقراری ارتباطات و تبادل اطلاعات

استفاده از مطالب و محتواهای آموزشی بدون محدودیت

کامپیوترها برای دانش آموزانی که محدودیت گفتاری ، شنیداری یا حرکتی دارند بسیار مفید است زیرا به عنوان یک مربی صبور عمل می کنند که به کودک اجازه می دهد با سرعت خودش یاد بگیرد.

ترویج یادگیری مستقل در دانش آموزان


تاریخ انتشار: 1400/10/13

 تقویم روز
 دانش آموزان ممتاز
 متولدین ماه
 نقشه گوگل